
Tilstandskontroll av kabelanlegg
Tilstandskontroll gir kunnskap om den faktiske tilstanden til de forskjellige komponentene i høyspentnettet. Denne kunnskapen bidrar til at de riktige beslutningene om vedlikehold og utskiftinger kan igangsettes. Dette forbedrer den generelle ytelsen til en lavere kostnad

Test av høyspentkabel

lokalisering av isolasjonsfeil i høyspentkabel

Test av høyspentkabel
Kabeldiagnose med Damped AC (DAC)
Damped AC er en velprøvd og anerkjent teknologi for høyspent test med diagnose av IEEE, IEC, CENELEC og Cigrè.
Med lavt støynivå og en test frekvens mellom 20-500 Hz oppnår man tilsvarende forhold som under normal drift. Med dette avdekkes også små svakheter som er reelle under normal drift.
DAC PD diagnose:
PD diagnose med DAC vil avdekke små svakheter
i kabel, skjøter og endeavslutninger som ellers ville bestått en isolasjonstest.
-
PD måling i henhold til; IEC 60270, IEC 60885-3, IEEE 400.3
-
Alle typer kabler fra 6,3 til 72,5 kV
-
Med ensidig måling kan >10 km kabel testes.
-
For ekstra lange kabler kan tosidig måling benyttes.
-
PD mapping (Lokalisering < 1 meter)
-
PDIV (Start-spenning)
-
PDEV (Slukke-spenning)
-
PRPD (PD mønster)
-
PD level (Amplitude/Repetisjonsrate)
-
PD møster og resultater sammenlignbare med normal 50 Hz
-
Avdekker typiske montasjefeil i skjøter og termineringer som;
-
Dårlig preparert pex overflate (knivkutt og urenheter)
-
Dårlig halvlederavtak
-
Dårlig krymping
-
Feilmontering av feltfordeler
-
Damped AC teknologien er samsvar med relevante internasjonale standarder og anbefalinger:
-
IEC 60060-3
-
IEC 60502
-
IEC 60270
-
IEC 60885-3
-
IEC 60141
-
IEEE 400
-
IEEE 400.4
-
IEEE 400.3
-
CIGRÈ Technical Brochure 502
DAC TanDelta diagnose:
DAC TD avdekker dielektriske tap som oppstår ved ulike svakheter i isolasjonen. DAC TD er spesielt nyttig til å avdekke aldring og degradering av isolasjonen i papirkabler
-
Dipole losses (Generell aldring)
-
Interface losses (Overflate problemer)
-
PD losses (Partielle utladninger)
Partielle utladninger PD) blir ansett som den beste indikatoren for tidlig varsling av isolasjonsdegradering i høyspentkomponenter.
En PD survey avdekker og lokaliserer feil uten behov for driftstans. Dette er en komplekse PD målinger som fanger opp all nødvendig informasjon om aktiivteten. Med denne informasjonen kan riktige tiltak igangsettes
Surveyen egner seg for alt elektrisk utstyr fra 3kV til 600kV. Målingene vil også kunne avdekke feil i kabel og skjøter langt fra selve målepunktet. Hvor langt avhenger av dempningen i kabelen.
Source: IEEE 493-1997 (GOLD BOOK)
PD survey vil:
• Avdekke isolasjonssvakheter i MV & HV-systemer
• Økt pålitelighet til høyspentkomponenter
• Økt levetid
• Økt sikkerhet
• Reduser risiko
• Reduser vedlikeholdskostnader

Kontroll av kabelanlegg. Test av høyspentkabel

Kontroll av høyspentanlegg uten driftsstans

ONLINE PD

Kontroll av kabelanlegg. Test av høyspentkabel
Online PD Survey

TanDelta-måling (dissipasjonsfaktor) er en ikke-destruktiv test som evaluerer tilstanden til kabelen i sin helhet. TanDelta gir en indikasjon om aldringen i islolasjonen vend å sammenligne forholdet mellom kabelens ladestrøm (Ic) og lekasjestrømmen (Ir)
Fordeler med VLF TD Diagnose testing
-
Tan Delta ved 0,1 Hz er den beste måten å avdekke vanntrevekst i PEX-isolasjon
-
VLF Tandelta (TD) avdekker den generelle aldringen i isolasjonen og skaper et fingeravtrykk av isolasjonssystemet
-
Testspenning ved eller under kabelens U0 sikrer en ikke-destruktiv tilstandskontroll av aldret kabel

Vanntrevekst i høyspentkabel

Høyspent testing med fingeravtrykk for senere kontroll av kabel

TanDelta måling høyspentkabel

Vanntrevekst i høyspentkabel
VLF tan δ Diagnose

Source: IEEE 400.2-2013

Source: IEEE 400.2-2013

Høyspent kabeldiagnose avslører kabelfeil før havari

Kabeldiagnose

Avdekker og lokaliserer dårlige høyspentskjøter

Høyspent kabeldiagnose avslører kabelfeil før havari
VLF PD Diagnose
Hipot PD-testing kan avsløre og lokalisere svakheter i kabel, skjøter og endeavslutninger.
Med en høyspenningskilde blir kabel utsatt for en overspenning tilsvarende 1,5-1,7 * U0. Samtidig måles eventuell PD-aktivitet i endeavsluttninger, skjøter eller kabel. PD ved U0 er kritisk og bør adresseres umiddelbart. Hvis PD trigges ved overspenning er det fremdeles alvorlig, men utbedringer kan planlegges lengre frem i tid.
PD testen avdekker:
▪ Feilen lokaliseres inntil få meter
▪ Type feil (PRPD)
▪ PD-nivå
▪ Triggerspenning / Slukkespenning
▪ Amplitude
Basert på denne informasjonen kan lokasjon og alvorlighetsgrad vurderes slik at riktig tiltak kan igangsettes
PD aktivitet skyldes:
I følge IEEE er PD ansvarlig for over 80% av alle nedbrytende havarier. PD skyldes isolasjonssvakheter
grunnet installasjonsfeil, produksjonsfeil, transportskader eller graveskader. Hipot PD måling avslører mindre avvik som medfører havari over tid.

Kontroll av høyspentkabel

Kabeldiagnose

Isolasjonstest høyspentkabel

Kontroll av høyspentkabel
VLF Stress-test
Hensikten med en stress-test er å verifisere integriteten til kabelen som testes. Hvis testkabelen har en feil som er alvorlig nok ved testspenningen, vil et elektrisk tre starte og vokse i isolasjonen. Veksten av et elektrisk tre er avhengig av flere ulike faktorer, inkludert testspenning, frekvens, amplitude, og geometrien i defekten.
Vedlikeholdstest i henhold til; IEEE 400.2-2013
-
God isolasjon er upåvirket
-
Avdekker: Produksjonsfeil, installasjonsfeil, mekaniske skader og aldring
-
Sinusformet spenning, 0,1 Hz
-
30 min testtid
-
Inntil 30 km med kabel kan testes
Isolasjonstesting av AC elektriske maskiner i henhold til IEEE Std 433-2009
LIRA is følsom for små endringer i kabelens elektriske parametere, hovedsaklig isolasjon permittivitet som er en betydelig tilstandsindikator for kabel helse
(termisk aldring, fuktighet, isolasjonsfeil og mekanisk skade). LIRA er et godt verktøy for å lokalisere feilstedet på kabler opp til 300 km.
LIRA kan avdekke:
-
Alle typer endringer som påvirker isolasjons-kapasitansen
-
Dimensjonelle endringer som skjøter eller overgangsskjøter mellom forskjellige kabeltyper, områder påvirket av omfattende oppvarming, stråling, vanninntrenging, korrosjon, bøyninger, riper, mekaniske påvirkninger, tretthet, osv.
-
Global eller lokal materiale nedbrytning (PEX, PILC og andre)
LIRA kan ved noen tilfeller avdekke:
-
Skader i ytterkappe hvis vann/fuktighet eller andre faktorer påvirker kapasitansen til isolasjonen
-
Feil med høy motstand, avhengig av omfang av endring og størrelse.

Avdekker feilstedet i høyspentkabel

Test av høyspentkabel

Avdekker feilstedet i høyspentkabel

